Co warto wiedzieć o Krajowym Rejestrze Długów?

Krajowy Rejestr Długów to instytucja powstała już w 2003 roku. Jej funkcjonowanie oparte jest na podstawie umowy o udostępnianiu informacji i wymianie danych gospodarczych. Do jej głównych zadań należy gromadzenie danych na temat zaległości w spłacie zobowiązań finansowych wśród osób fizycznych oraz przedsiębiorstw. W związku z tym dłużnicy nie są już anonimowi i możliwe jest łatwe zidentyfikowanie jego wiarygodności przez potencjalnego kontrahenta. Wszystko odbywa się za pomocą wygodnych narzędzie udostępnionych w serwisie internetowym www.krd.pl.

Kto może weryfikować bazę KRD?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do bazy KRD mogą mieć dostęp osoby indywidualne oraz przedsiębiorcy. W celu uzyskania dostępu wystarczy założyć konto na platformie online. Należy pamiętać, że jednostki dostarczające informacji do rejestru, są jednocześnie ich odbiorcami.W KRD możesz zatem zostać sprawdzony przez każdą instytucję pozabankową ale także przez każdą inną firmę oraz osobę fizyczną. Wystarczy jedynie posiadać odpowiednie upoważnienie oraz Twój numer PESEL. W rzeczywistości można to zrobić bez Twojej zgody ale może za to zostać nałożona grzywna. Oczywiście nic tutaj nie jest anonimowe – możesz zamówić raport, w którym znajdą się informacje o Twoich zobowiązaniach ale również o tym, kto sprawdzał Twoje dane w KRD.

Kiedy Twoje zobowiązanie trafia do KRD?

Zasada działania Biura Informacji Gospodarczej jest bardzo prosta. Do Krajowego Rejestru Długów mogą trafić następujące zobowiązania charakteryzujące się poniższymi kryteriami:

  • kwota większa niż 200 zł (w przypadku osób fizycznych),
  • kwota większa niż 500 zł (w przypadku firm),
  • termin płatności przekroczył 60 dni.

Dodatkowo pomiędzy dłużnikiem, a klientem musiał zaistnieć stosunek prawny. Inaczej mówiąc, osoba lub instytucja, które ma zamiar zgłosić dłużnika do rejestru musi posiadać umowę potwierdzającą istnienie zobowiązania (w tym umowa o udzielenie pożyczki chwilówki). Wyjątkiem jest sytuacja kiedy na dług został nałożony sądowy tytuł wykonawczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *