Czym zajmują się firmy oddłużeniowe?

Zobowiązania pożyczkowe lub kredytowe potrafią być udręką dla każdego człowieka. W momencie, gdy ilość długów zaczyna być zbyt przytłaczająca, można posiłkować się usługami specjalistycznych firm oddłużających.

Do tego typu instytucji warto zajrzeć w przypadku zbyt dużej ilości zobowiązań, problemy przy spłacie pożyczki lub kredytu oraz w momencie, gdy mamy do czynienia z komornikiem. Oddłużanie w pierwszym kroku polega na dokładnej analizie zobowiązań i sytuacji finansowej. Nie bez znaczenia jest również rodzaj wierzyciela. Inaczej wyglądają rozmowy z bankiem, inaczej z firmami windykacyjnymi, a inaczej z komornikiem.

Po przeglądzie takich danych, firma oddłużeniowa zaproponuje konkretne rozwiązanie indywidualnie dopasowane do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że celem jest optymalne rozłożenie długu na raty, umorzenie odsetek albo ich zamrożenie. Niemniej, dług trzeba będzie spłacić, a firma oddłużeniowa zadba o to, by były to jak najkorzystniejsze warunki.

O ile to możliwe, firma postara się również o wyczyszczenie negatywnej historii z baz danych BIG, BIK i KRD. Oczywiście, nie zawsze jest to wykonalne, jednak można zażyczyć sobie takiej próby. Koszt całego przedsięwzięcia jest bardzo różny. Samo sprawdzenie w Biurach Informacji kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Natomiast już pełna procedura, razem z negocjacjami, podpisywaniem umów czy pomocą w zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego – to w sumie koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Choć takie usługi to oszczędność czasu, a w przypadku dużego zadłużenia również i pieniędzy, to nie w każdej sytuacji usługi firmy oddłużającej są potrzebne. Przed podpisaniem umowy warto zastanowić się, czy faktycznie jest to niezbędne.