Jak nie zostać ofiarą phishingu?

Nikt z nas nie chciałby być ofiarą internetowego hakera, dlatego warto wyczulić się na pewne niebezpieczeństwa, które na nas czyhają w sieci. Ataki hakerów są niestety coraz częstsze w dzisiejszych czasach, internetowi złodzieje widzą w tym ogromne zyski, a zaatakowani liczą straty. Coraz częściej dochodzi do ataków na bankowość internetową, konta e-mail użytkowników czy różne strony internetowe, a nawet na strony administracyjne państwa.

Podstawowy problem, jaki popełnia najwięcej osób jest podejmowanie wszelkich działań, o które prosi nas osoba wysyłająca do nas podejrzanego maila. Oczywiście, myślimy, że jest to zaufana osoba zważając na logo firmy bądź banku albo zwracając uwagę na formalny charakter wiadomości. Jest to typowy przykład phishingu. Pod żadnym pozorem nie możemy klikać łączy w takich pozorowanych wiadomościach. Hakerzy dobrze wiedzą jak ma wyglądać taki e-mail, aby kupił nasze zaufanie. Dlatego nigdy nie wchodźmy na stronę banku bezpośrednio ze strony naszej poczty elektronicznej, lecz samodzielnie wpisujmy adres banku w wyszukiwarce, w ten sposób będziemy bardziej bezpieczni.

Jednak nic nam nie pomoże, jeżeli nie będziemy wystarczająco czujni. Zwracajmy uwagę na treść i możliwe błędy w pisowni takich wiadomości. Dobrze jest też czynnie aktualizować oprogramowanie antywirusowe i przeglądarek internetowych. Szczególnie należy być czujnym, gdy ktoś będzie nas prosił o aktualizację swoich danych, dlatego w razie czego, dla pewności dobrze jest skontaktować się z danym bankiem, jeżeli nie czujemy zaufania do danej wiadomości.

Ostatnia skuteczna rada z naszej strony jest taka, aby zwracać uwagę na szyfrowanie strony, czyli na jej bezpieczeństwo. Jeżeli w adresie strony istnieje „https” zamiast protokołu „http”, to możemy być pewni tego, że strona ta korzysta z zaufanego certyfikatu bezpieczeństwa. Po kliknięciu na „kłódeczkę” otrzymujemy informację o instytucji, dla której został on wydany. Dzięki temu możemy być pewni, że jesteśmy na właściwej stronie banku, instytucji pożyczkowej lub innego serwisu transakcyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *