Jak oszczędzać na zakupach?

Zapewne większość z nas spotkała się z mało przyjemnym zjawiskiem, dotyczącym zakupów. Otóż dopiero po wyjściu ze sklepu, a jeszcze częściej w domu, po przeanalizowaniu zawartości torby z zakupami, lub też paragonu – łapiemy się za głowę, zastanawiając się: na co „poszły” wydane pieniądze?! Skąd taka kwota? Dlaczego kupiliśmy całą torbę, skoro poszliśmy tylko po chleb?

Winne w tym wypadku są dwa czynniki: brak utworzonej listy zakupowej (lub brak konsekwencji podczas jej realizacji, połączony ze wszechobecną reklamą i promocjami) oraz kupowanie wszystkiego w jednym sklepie („skoro już tu jestem, to kupię przy okazji…”). Są to nawykowe błędy, których jednak dość łatwo możemy się pozbyć.

Niespodziewane zakupy? Weź szybką pożyczkę pozabankową – sprawdź porównanie ofert.

Najważniejsze jest przygotowanie się do zakupów. Najlepiej jest, jeśli mamy taką możliwość, przejrzenie gazetek (nawet on-line na stronach www, są też odpowiednie strony grupujące wiele gazetek reklamowych, tak jak i są odpowiednie aplikacje na tablety i smartfony) i wypisanie z nich, co w danym sklepie jest tańsze. Na takiej podstawie możemy zdecydować, czy zakupy zrobić w jednym sklepie, czy w kilku. Wiadomo, że jeśli różnica wyniesie niewiele, szkoda będzie przeznaczać dodatkowy czas na kursowanie od sklepu do sklepu. Jednak czasami różnica może być nawet i 50% (szczególnie w promocjach), co już daje dużą różnicę podczas zakupów.

Śmiało można przyjąć, iż wydając do tej pory 1000 zł miesięcznie, po wprowadzeniu „metody gazetkowej”, kwota ta może spaść do 600-700 złotych. A jeśli jeszcze będziemy trzymać się samej listy i nie poddawać się wpływom reklamy – kwota ta na pewno spadnie jeszcze o kilkadziesiąt złotych, o ile nie więcej. Warto więc poświęcić trochę czasu na przygotowanie list zakupowych – przecież za zaoszczędzone pieniądze w skali roku spokojnie moglibyśmy wykupić zagraniczną wycieczkę lub po prostu przelać na lokatę bankową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *