Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Kiedy posiadamy trochę zaoszczędzonych pieniędzy zastanawiamy się, gdzie i w jaki sposób można choć trochę powiększyć nasze aktywa. Dobrym wyjściem jest zdeponowanie jakiejś określonej kwoty, takiej która spokojnie może poleżeć w banku i jeszcze zarobić. Możemy wybierać w kilku rodzajach lokat. Najlepsze lokaty to takie, które są dobre dla nas i dla naszego portfela. Dla każdego będzie to inny rodzaj lokaty. Wiele zależy od tego ile możemy zdeponować pieniędzy i ile czasu możemy poświęcić, by na czas ‘zamrożenia’ nie wypłacać ich.

Jeśli mamy potrzebę szybkiego wyciągnięcia naszych funduszy, najlepsze lokaty, to będą lokaty krótko terminowe. Na przykład jednodniowe, miesięczne czy nawet trzymiesięczne. Jeśli natomiast mamy czas i pieniądze i nie musimy zaciskać pasa, możemy ze spokojem złożyć w depozycie pieniądze na lokatę roczną lub dwuletnią.

Jeżeli bank ma bardzo dobre warunki lokacyjne, to są to przeważnie oferty dla mających już konto w danym banku. Warto więc przy wyborze lokaty przyjrzeć się najpierw bankowi, w którym mamy konto lub nawet konta. Dla wieloletnich i dobrych Klientów banki mają często naprawdę atrakcyjne oferty. Jednak nie jest to reguła. Wielka konkurencja na rynku finansowym sprawia, że każdy może sobie pozwolić na wybranie najlepszej lokaty, na dobrych warunkach w nowym dla nas miejscu. W banku z którym nigdy wcześniej nie miał do czynienia.

Czy wyższe oprocentowanie na lokacie zawsze oznacza wyższy zysk?

Banki co jakiś czas kuszą nas wysokim oprocentowaniem na lokatach lub na kontach oszczędnościowych, czy jednak zawsze jest to uczciwa oferta i za wyższą stawkę niż u konkurencji zyskamy naprawdę więcej? Niestety nie, rzeczywistość nie jest tak różowa. Najczęściej oferta banku jest obwarowana dodatkowymi warunkami, które klient musi spełnić by uzyskać takie oprocentowanie jakie jest oferowane w reklamach. Podstawowym warunkiem jest założenie konta osobistego, albo płatnego, albo z opłatą której można uniknąć dokonując płatności kartą i przenosząc swoje wynagrodzenie na nowe konto.

Innym trickiem stosowanym przy kontach oszczędnościowych jest wprowadzenie limitu środków, które mogą zostać objęte wyższym oprocentowaniem, na przykład tylko dziesięć tysięcy. Jeżeli klient zechce zdeponować na koncie oszczędnościowym większą kwotę, to środki niemieszczące się w limicie będą oprocentowane znacznie niżej. Dodatkowym ograniczeniem stosowanym w kontach oszczędnościowych jest limit czasu, w którym obowiązuje wyższe oprocentowanie np. do końca roku lub jedynie na trzy miesiące.

Warto więc dobrze zapoznać się z ofertą i policzyć czy jest opłacalna i czy aby na pewno naszych zysków z lokaty lub konta oszczędnościowego nie pochłoną opłaty za konto osobiste. Aktualne informacje, analizy oraz ranking najlepszych lokat terminowych znajdziesz pod adresem www.toplokatybankowe.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *